Sunday, December 19, 2010

Cseberből vederbe



Egyszer minden jónak vége szakad. Amikor szombaton reggel megérkeztem Washingtonból haza, Chicago-ba, a repülő csak késéssel tudott leszállni a télies időjárás miatt. Miközben mi nyaraltunk, illetve munkából kifolyólag mégegyszer gyorsan végigutaztam a nyugati partividéket, megérkezett a tél. A tél jön, mi meg megyünk haza, Budapestre. Vasárnap tomboló hóviharra ébredtünk, éppen alkalmas idő a csomagolásra. Kevésbé alkalmas a bőrönd vásárlásra, de a muszáj nagy úr. Négy órával a repülő indulás előtt gazdagabbak lettünk egy újabb bőrönddel és hosszan tartó alapos csomagolás után optimistán nézhettünk az utazás elé. Mi, meg a hat bőrönd és három kézitáska, amit haza szándékoztunk vinni. Szerencsére Amerikában minden nagy, így nem volt nehéz nagy méretű taxit találni, a reptéren pedig a hordár segített. Ezután leülepedtünk a váróban, mert senki nem tudta, hogy mikor fog felszállni a gép. Utoljára végiggondoltuk még a napot. Nem volt hiábavaló, rögtön rájöttünk, hogy egy ajándék a lakásban maradt. Nosza, hívjuk a portást, akinek nincs kulcsa a lakáshoz, és egyébként sincs benne az otthagyott cuccok felkutatása a munkakörében. Azért megígéri, hogy megpróbálja. Egy óra múlva jelenti, hogy cucc az asztala alatt, de nem vállal felelősséget azért, hogy még másnap is ott lesz. Szerencsére még ott volt, amikor a kollégám hétfőn összeszedte. Ezután már csak annyi szerencsére lesz szükség, hogy a feladott csomag időben megérkezzen Dóriékhoz, akik szintén jönnek haza Karácsonyra, ne tűnjenek el a csomagjaik és az ajándék se törjön össze. Majd meglátjuk.
Mindenesetre a szervezés ragyogóan kitöltötte az időt. Az ég is kiderült, úgyhogy gond nélkül, majdem időben felszálltunk. Itthon olvastuk barátaink érdeklődését, hogy sikerült-e haza érnünk, mert Chicago-ban aznap több, mint 13oo járatot töröltek a délelőtti és a kora esti hóvihar miatt. Szerencsésnek éreztük magunkat, hiszen Budapestre ragyogó napsütésben érkeztünk. Most viszont, ahogy kinézek az ablakon, nagyobb a hó mint Chicago-ban volt. Cseberből vederbe.

Monday, December 6, 2010

Havas bab


Megjött a tél Chicago-ba, szombaton alig tudtunk leszállni a hóvihar miatt. Viszont havasan is gyönyörű a város.

Tuesday, November 23, 2010

Kulináris élmények


Chicago nemcsak a blues hanem, a pizza városa is. A Chicago-i pizza igazából nem annyira pizza, mint egy pizza alapanyagokból készült pie. Brutális. Kipróbálásképpen vettünk egyszer egy közepes méretűt, két kiló volt és napokig ettük. Hasonlóképpen jártunk a másik USA nevezetességgel, a Cheesecake Factory sajttortájával. Egy szeletnyi torta legfeljebb negyed kilo és alig van ezer kalória benne. Rettentően tömény sajtkrém, magvak, esetleg csokoládé, mindeképpen valami nagyon édes öntet, leginkább karamell vagy valami rózsaszín. Az összhatás finom, csak utána napokig rosszul van az ember a tömény édességtől. Nem baj, azért a Thanksgiving vacsorára bátran bevállaltuk a pekán dió tortát. Természetesen a Cheese cake Factory-ból.

I have got the blues


Damn right, I have got the blues énekli Buddy Guy az egyik leghíresebb számában, és most már akár mi is vele tarthatnánk. Megismerkedünk Chicago-val a blues városával. Az ismerkedést mindjárt a legjobb helyen kezdtük, a Buddy Guy Legends blues club-ban. Pénteken este nyolc tájt érkeztünk a kilenckor kezdődő előadásra, de már tömve volt a hely. A club átmenet a kocsma és a hangversenyterem között, vannak asztalok és bárpult, de van színpad is. Előadás közben lehet beszélgetni, enni, tetszést nyilvánítani és mindenekelőtt élvezni a zenét. Buddy Guy maga is élő legenda, mindenidők harmincadik legjobb gitárjátékosának és egyik legjobb blues énekesének tartják. Péntek este Smokin' Joe Kubek és Bnois King adta a főmüsort, egy texasi banda, de nagyon jók voltak. Hihetetlen szerencse ért bennünket, mert a müsor közepén a club tulajdonosa, Buddy Guy, nem bírta tovább és beállt egy szám erejéig. Csodákat művelt a hangjával. Szöveg szinte nem is volt, csak a hang magassága, hajlítása, a csukott és nyitott száj halandzsa beszéde adta a zenét. Kíséret sem volt. Mivel az egész hirtelen jött improvizáció volt, így a zenekar csak egy alap blues kiséretet játszott alá, a produkció mégis maga volt a csoda. A teremben megállt a levegő és nem létezett már más csak a blues.

Saturday, November 20, 2010

Pillanatképek

Arra jöttem rá, hogy a fényképezőgépemen felgyűlt egy csomó kép kisebb chicago-i kirándulásainkról, amit egy leendő turista jól tudna használni, nekem pedig jól esik visszaemlékezni az eseményekre, még akkor is, ha ennek már nagyon visszaszámlálás szaga van.
A planetáriumnak például nem a planetárium az érdekessége, nem is a 3D mozi, bár két nagyon jó filmet láttunk a távcsövekről és különböző űrködökről, galaxisokról. Az igazi különlegesség azonban a képen látható eredeti planetárium volt, amit 1913-ban készítettek és még ma is működik. A kétüléses kiskocsit betolják egy szférába, ahol elmagyarázzák a csillagképeket, sőt az évszakok változását is be tudják mutatni.
Chinatown ugyan híres és sokan látogatják, de önmagában nem egy nagy szám. Egy utcája van, amit a turistáknak felturbóztak, a többi olyan, mint Chicago többi része, csak kínai feliratokkal. Ha pedig valaki jó kínai kaját akar enni, ajánlom a Big Bowl láncot, ami ugyan nem Chinatown-ban van, de a kesudiós csirkéje fergeteges. Ha már itt tartunk, a házunk aljában lévő Brazzaz brazil vendéglő sem kutya a maga kardélre hányt steak-jeivel.
A Baha'i újkeletű vallás és filozófia, amely megróbálja az összes eddigieket ötvözni. Szereteten alapszik, de az alapítóját hamar megölték. A központja Haifa-ban van és gyönyörű kertjéről híres. Összesen nyolc templomuk van, ebből az amerikai Chicago egyik külvárosában található.
Chicago-nak két nevezetes felhőkarcolója van, ahova fel is lehet menni a kilátás végett: a Hankock és a Sears (mostani nevén Willis) tower. Utóbbi nemrégiben kapott egy üvegfenekű erkélyrészt, ahol a "semmin" állva lehet lefele nézegetni. Előbbit pedig volt alkalmunk este is meglátogatni, és gyönyörködni a kivilágításban.

Thursday, November 18, 2010

House of Blues

Rendes amerikai vasárnap délig fel sem kel, de ha mégis, akkor sem kapkodja el. Ha pedig már felkelt, akkor rögtön eszik is: reggelit, és ebédet egyben. Ezt hívják brunch-nak. Mi kezdő amerikaiak lévén korábban keltünk vasárnap, de úgy gondoltuk, a brunch-ot ki kellene próbálni. Erre találtunk is egy nagyon alkalmas helyet, ahol nem brunch, hanem egyenesen gospel brunch volt. A House of Blues a színház és vendéglő keveréke. Este valószínűleg kemény dolgok folynak benne, mert Marci fiam a program tanulmányozása után azt írta, Dimmu Borgi-ra ne menjünk, bármi történjék is, azt ne. A gospel brunch viszont ártatlannak tűnt. A színház épület önmagában is érdekes: két felhőkarcoló közé bepréselt ablak nélküli nyeregfelület. Az előcsarnok ősi néger, hippi és hobo jegyeket mutat. A nézőtér viszont varieté környezetet idéz. Jegy már nem volt mire mi odaballagtunk, de szerencsénkre egy házaspár kénytelen volt megvenni egy páholynyi jegyet és ebből kettőt eladott nekünk. Ez jó megoldásnak bizonyult. Megvolt a kellő elszigeteltség, de prímán láttunk. A gospelt egy erősen közepes együttes és egy showman vénával bőven megáldott énekes-pap adta elő. Gyorsan bevonta a közönséget is. Néha fel kellett állni, néha tapsolni, néha szalvétát lengetni, néha énekelni. Persze volt halleluja is, de az közel sem volt olyan elementáris erejű, mint a boldog emlékezetű (egyáltalán nem gospel jellegű) GAME koncerten a Cream pincéjében. Mindenesetre nagyon érdekes tapasztalat volt az egész produkció. A fotón pedig a gyönyörű, halálfejekkel diszkréten meghintett kalapot kell értékelni. Alig bírtam otthagyni az alkalmi darabot.

Monday, November 15, 2010

Basket Bull


A sportokat Amerikában szent tisztelet övezi. Az amerikaiak nem az időjárásról beszélgetnek éjjel-nappal, mint az angolok, nem is a politikáról, mint a magyarok, hanem sportról. Chicago ezen a téren is sok nevezetességgel büszkélkedhet, a Hawks (jéghoki), a Bears (amerikai foci), a Cubs és a White Sox (baseball), és végül, de nem utolsó sorban a Bulls (kosárlabda) csapatok országszerte híresek.
A Bulls arról nevezetes, hogy Michael Jordan vezetésével hatszor nyertek MBA-t a kilancvenes években, és jelenleg is ők tartják a rekordot az egy évadban megnyert meccsek számát tekintve 7o nyert meccsel. A mai napig nekik van a legnagyobb szurkoló táboruk, az ő meccseik a legnézettebbek. A meccs a profi kosárlabda, a show müsor és reklámok sajátságos keveréke.
A szombat esti meccset a Wasgington Wizzards ellen például több, mint három óra alatt sikerült lejátszani (a tiszta játékidő egy óra). A játék valamilyen csapategységnek való tiszteletadással, lézershow-val és pom-pom girl előadással kezdődött. Azután a fiúk játszottak egy kicsit, majd valamelyik csapat időt kért. Húsz másdperc rengeteg idő, belefér egy kis reklám, kvíz. A kedvencem az volt, ahol a hirdetőtáblán donut-ok versenyeztek, és a közönség örjöngve bíztatta a számítógép generálta versenyzőket. Nagy volt a tét, akinek a jegyén a nyertes fánk alakja szerepelt, kapott egy ingyen kávét, amikor legközelebb a Donut-nál vásárolt. A nézőszámra is lehetett fogadni, a helyes becslés 21.612 volt, pedig még csak a bajnokság elején tartunk. Volt még egyensúlyozó művész, kosárra dobás, karaokee, tic-tac-toe és sok egyéb. A negyedek közötti szünetekben kis ajándékok hullottak a stadion tetejéről, bika léggömb körözött a fejünk fölött és rengeteg szurkoló születésnapját ünnepelhettük meg közösen. A fennmaradó idő alatt még láttunk kábé száz reklámot, ugyanennyi pontot és mintegy tucatnyi három pontos dobást. Volt néhány nagyon szép jelenet, a fiúk tényleg tudnak, mégha nem is megy nekik olytan jól, mint tíz évvel ezelőtt. A körülöttünk ülők mind szakértők voltak, tudták az összes versenyző nevét, az aktuális pletykákat és a játékot is gyorsabban kommentálták, mint a hangosbemondó. A hangosbemondó nemcsak beszélt, hanem a kivetítőn is követte az eseményeket, bíztató dobszólókat kevert be, rajzfilm emberkék ünnepelték a három pontos dobást és volt visszajátszás is. A szünetekben a bíztatás feladata a bika jelmezbe öltözött élszurkolóra, a pom-pom girl csapatra és a közönség előtt rohangászó különféle "tapsolj", "kiabálj" táblákat taró emberkékre hárult. Persze mindez a reklámmal, kvízzel és egyebekkel egyidőben, hogy a szórakoztatás se szoruljon háttérbe. Jól drukkoltunk, a Bulls 1o3:97 arányban nyert.

Sunday, November 14, 2010

Imresszionista impressziók


Az esős idő múzeum látogatásra való, ígyhát felkerekedtünk megnézni az Art Institute, Chicago kiállításait. A nem túl ismert névvel ellentétben, Amerika egyik legjelentősebb galériájáról van szó. Célunk az impresszionizmus és a század eleje volt, Monet-tól itt található a híd a liliomos tó fölöttt, az egyik van Gogh szoba festmény, Renoir számos műve, többek között a zongrázó nő és a piros sapkás lány, és Pizzarro lábáztató hölgye, hogy csak néhány kedvencünket említsem meg. A modernek közül Picasso, Shagall, Miro, Kandinczky, Dali kerültek be a rögtönzött gyűjteményembe, de rengeteg szép képet láttunk. A múzeumból a felhőkarcolókra nyíló kilátás sem volt kutya, először láttunk olyat, hogy a felhőkarcolók teteje felhőben van.

Thursday, November 11, 2010

Speed networking

Ezt a szép új kifejezést ma tanultam, sőt a gyakorlatban ki is próbáltam. A speed networking (gyors kapcsolatteremtés) amerikai műfaj, eredetileg a randevúkra találták ki: a lényege, hogy összeterelnek bizonyos számú embert, mindenki kap egy párt, azzal 6 perc alatt kölcsönösen megismerkedik, majd tovább lép és újabb emberrel ismerkedik meg ugyanilyen módon. A randevús változatban a végén azt is kiválasztják, hogy ki kivel folytatná szívesen. A mi esetünkben az apropót a women caucus szolgáltatta. Ennek a cégen belül létrejött szervezetnek a célja a nők összefogása, speciális problémáik megbeszélése, igényeik felmérése és elismertetése. A mostani találkozó a bemutatkozásról szólt. Arról, hogy a szimpátia az első tizenöt másodpercben dől el, ezért ezt a lehető legjobban ki kell használni. Lehetőleg úgy kell bemutatkozni, hogy a név érthető legyen, mondjunk magunkról valami információt, valami olyat, ami a másik számára releváns, és ezért érdekessé tesz. Szó volt arról is, hogy hogyan lehet áthidalni az egyenlőtlenségeket (pl. nagy korkülönbség, nemzetiségi különbség, stb.), mikor célszerű üzletről beszélni, mikor célszerű elkerülni azt. Egy jó összefoglaló szlogen volt ezzel kapcsolatban a következő. Az üzleti beszélgetés célja nem az üzlet, hanem a kapcsolat teremtés. Az ismerkedési részt nagyon élveztem. Azzal, hogy mindenkinek feladata volt a másikkal megismerkedni, elhárult az akadály, hogy vajon a másik akar-e beszélgetni. Egy cipőben eveztünk (szép képzavar az angol kifejezésből, amely azt, hogy a másik helyébe képzeljük magunkat úgy mondja, hogy a másik cipőjébe bújunk) hiszen mindketten kapcsolatot akartunk teremteni. Sok érdekeset megtudtam a beszélgetések során az emberekről és a munkájukról. Biztos vagyok benne, hogy ha a következő napokban találkozom velük, nem megyek el mellettük kedves köszönéssel, hanem leállok beszélgetni.

Wednesday, November 10, 2010

New York-i pillanatképek

Az elmúlt hetet New Yorkban töltöttem, munkából kifolyólag. Bár a szálloda számlám szerint négy napot aludtam, ott négy órám sem volt arra, hogy a városban csatangoljak. Mielőtt valaki komolyan megsajnálna, elárulom, hogy a Time Square-en laktam, a város leghíresebb terén. A hatodik emeleten a fényreklám benézett a szobámba, így tökéletesen naprakész voltam a Nasdaq alakulásából. Az utca túloldalán a Broadway reklámjai fénylettek, a kottabolt pedig, ahol a családnak feltétlenül szükséges musical kottákat szereztem be kb. másfél saroknyira volt.
A munka is nagyon jól sikerült, két olyan ötlettel is előálltam(tunk), ami izgalomba hozta a helyi szakembereket. A terület vezetőpartnere annyira megörült a sikeres termékfejlesztésnek, hogy meghívott vacsorázni. Egy osztriga vendéglőbe. Úgy látszik ez az én karmám, hogy a kedvenc főnökeim olyan helyekre visznek, ahol fogalmam sincs hogyan kell viselkedni, mit kell tenni, ami különösen kínos ha az ember szeretne jó benyomást kelteni. Bízva a pozitív amerikai hozzáállásban bevalottam, hogy még sohasem ettem osztrigát, de nagyon szeretném kipróbálni, feltéve, hogy valaki megmutatja hogyan kell. Az alapfokú osztrigaevő tanfolyam a következő elemekből áll. Osztriga kiválasztása. Rendes amerikai csak amerikai kontinensen termett osztrigát eszik, az étlapon tizenkét különféle helyről érkező osztriga volt feltüntetve. Ránézésre a különbség csak annyi, hogy némelyik hosszúkásabb, némelyik dagadtabb. Ha kérdezik, azt kell mondani, hogy ma talán Nova Scotia osztrigát szeretnék enni, azzal nem lehet melléfogni. A nagyon szakértők esetleg ragaszkodhatnak az Indiana Creek-hez is, főleg ha Illinois államból jöttek. Az osztrigát csak a piacon eszik citrommal, az előkelő népek ketchup és torma keverékét teszik a kagyló tetejére. A legfontosabb tananyagrész a kagylóhús elválasztása a héjától. Az külön erre a műveletre tervezett villával történik. A kagyló ragaszkodik a lakóhelyéhez, és amikor leválasztják bosszúból igyekszik kiugrani a kagylóhéjból, sőt lehetőleg az asztalról is. Ez elkerülendő, mert a többi vendég rögtön tudni fogja, hogy nem gyakorlott osztriga evőről van szó. A harmadik fő rész az osztriga hörpintés. Részemről kellemes csalódás volt, hogy az osztrigában igenis van anyag, nemcsak egy nyálkás takony lakik benne. Viszont a hörpinthető részig el kell jutni, lehetőleg száj csücsörítéssel, nyelvnyújtás nélkül. Ha rövidre sikerül a művelet, akkor ismételni kell és az snassz. Ha túl gyorsan kerül az osztriga a garatra, az meg fulladásos tüneteket okoz. Én még élek. A kulináris élmények persze az osztriga evéssel nem értek véget, de egy keletiesen izesített örgödhal már semmi kihívást nem jelent annak, aki az előételt leküzdötte. Szinte említésre sem érdemes.
Említésre érdemes viszont a Rock, vagyis a Rockefeller Center teteje. A Rock megmászása Virág ötlete volt, aki New Yorkban lakik és a rengeteg látogatónak hála teljesen felkészült a látványosságokból. Mivel összesen egy ebédidőnyit tudtam turistázásra szánni, a toronyból való lenézés volt a leggyorsabb módja annak, hogy mindent lássak, amit a Manhattan-en látni kell. Egy gyűszűnyi New York feeling, és már indulhat is újra a munka. Az időzítés is nagyon jó volt, sütött a nap és a Central Park őszi szinekben pompázott. A tetőről jól látszott az Empire State Building és a szabadság szobor is.
Azt nem árulom el, hogy még mit csináltam New Yorkban munkából haza felé menet, mindenesetre a bőröndömet, amiben odafelé lötyögtek a cuccok, alig tudtam bezárni.

Thursday, November 4, 2010

Egy töknyi segítség

1887-ben Denverben összeült egy püspök, két lelkész és egy rabbi, hogy közösen megoldást keressenek a város szociális problémáira. Létre hoztak egy szervezetet, amely a közösségek öngondoskodását segíti. Ez a szervezet, a Live United a mai napig is létezik, adományokat gyűjt, társadalmi munkákat szervez, segélyvonalakat, konzultációs lehetőségeket tart fenn a hátrányos helyzetűeknek. A corporate social responsibility-t, vagyis a cég elkötelezettségét a szűkebb közösség iránt, ahol működik Chicago-ban nagyon komolyan veszik. Rengeteg az adományozás, a társadalmi munka lehetőség, és rengeteg a jelentkező is. Nincs ez másként a mi irodánkban sem, a Live Unitedüdel közösen sok munkát, adománygyűjtést szervezünk.
A Haloween közeledtével eljött a tökfaragás ideje, ami egy napközi otthonban (amilyen a Casa Central), ahol 5 és 12 év közötti, többnyire hispano és fekete gyerekek vannak ez nem kis szervezést igényel. Itt jöttünk mi a képbe. Jött a munkahelyi e-mail, hogy segíteni kellene. Én először rákérdeztem, hogy akadály-e, hogy spanyolul egy vak hangot sem beszélek, és tököt sem faragtam még életemben. Mindenki annyira örült, hogy külföldiként is eljönnék segíteni, hogy nem haboztam tovább és feliratkoztam. Csapatunk egy muzeális trolibusszal érkezett a helyszínre, ahol a gyerekek már nagyon izgatottan vártak. Két héttel korábban maguk mentek tököt szedni és azóta volt idejük gondolkodni, hogy hogyan akarják majd a tököket kifaragni, kifesteni. Nem sokat tudtak az ünnep eredetéről (a kollégáim sem), úgyhogy a felkészült külföldinek máris jó hasznát vették, a gyerekek pedig élvezték az ördög rászedéséről szóló mesét. A feladatunk az volt, hogy hagyjuk a gyerekeket kibontakozni, de segítsünk, hogy megvalósítható tök rajzokat készítsenek. A kés is a mi kezünkben volt, de a tök kibelezése és a kivágandó részek megrajzolása nagyrészt az ő kezük munkáját dicsérte. Sokat nevettünk, mert persze a tökbél síkos, a tök pedig rajzolás közben fintorokat vág, máskülönben miért menne állandóan félre a filctoll? Megtanultam néhány különleges kifejezést is a tőkszáj formájára és a töklámpás félelmetességi fokozataira vonatkozóan. Alighanem valamelyik ősöm tökfaragó lehetett, mert a közös alkotásokkal minden alkotó nagyon elégedett volt. Olyan jól sikerült a faragás, hogy ott maradtunk még játszani, beszélgetni. Néha szívszorongató volt a történet, pélául amikor az egyik kislány a meghalt anyukáról beszélt, meg arról, hogy most milyen jó, mert apa összeköltözött a szomszédasszonnyal és így lettek testvérei, akik jobbak mint az igazi testvérek, mert velük verekedni is lehet. Halottam a meglőtt rokon esetét, a munkanélküli apát, és sok olyan dolgot, ami nem hallatszik fel a felhőkarcoló harmincharmadik emeletére. Mindezt hatalmas nevetések és játék közepette mesélték a gyerekek, iszonyatos hangzavarban. Mire haza értünk már mindenki csak a csendre vágyott, de jó érzés volt, hogy szebbé tettük a napjukat. A tökök is mosolyogtak (kivéve persze a spooky tököket, mert azok azt hitték, hogy ők félelmetesek)

Saturday, October 30, 2010

Happy Halloween!

Október utolsó napján, az élők és holtak világa összeér, legalábbis a kelta mitológia szerint, ahol az újév november elsején kezdődik. Az ember ilyenkor legjobb ha mindenféle maskarákba öltözik, hogy a szellemek rá ne ismerjenek. Hogy hogyan kerül a tök a képbe? Ez egy ír paraszt, Stingy (fukar) Jack hibája, aki annyira túljárt az ördög eszén, hogy végül megszívta. Történt ugyanis, hogy az ördöggel sörözgetett és nem akart fizetni, ezért megkérte az ödögöt, hogy változna már át penny-vé. A buta ördög ezt meg is tette, Jack pedig szépen betette a pénzt a zsebébe a kereszt mellé, és így az ördög addig nem tudott visszaváltozni, amíg meg nem ígérte, hogy nem jön vissza Jack-ért és a lelkét sem viszi a pokolba, sőt a sört is kifizeti. Az idő telt, Jack pedig, ahányszor csak együtt sörözött az ördöggel, mindig tőrbe csalta valamilyen furfanggal. Amikor Jack meghalt, a Jóisten nem akarta beengedni a menyországba, hiszen fukar is volt, és az ördöggel is alávaló módon viselkedett. Lement tehát a pokolba, ahol azonban az ördög, ígéretéhez híven, szintén nem fogadta be a lelkét. Azóta is a földön bolyong, útját csak egy tökbe tett parázsló faszén darab világítja meg. Az amerikai szülők büntetése pedig az, hogy minden éveben töklámpásokat faraghatnak és a házba bekopogó, maskarába öltözött gyerekeknek cukorkát adhatnak.
A Halloween kellékei tehát a tök, a csontváz vagy kisértet maskara, sőt nem árt ha van kéznél fekete macska vagy koponya. Egy koponyát most mi is szeretnénk közkinccsé tenni az ünnepre való tekintettel. Nevezett koponya művészi értéket képvisel, Atlantában láttuk a héten egy Salvator Dalí kiállításon. Eredetileg Dalí rajza volt, de azután barátjával, Philippe Halsman fotóművésszel és néhány vállakozó kedvű hölggyel fényképnek is megcsinálták, sőt a képre Dalí és a híres bajusza is rákerült. HAPPY HALOWEEN!

Stone Mountain


A Stone Mountain egy 513 méter magas, és legnagyobb kiterjedésénél kb 9 mérföld hosszú gránitkavics, némi kvarccal ötvözve. A jégkorszak hagyta Georgiában maga után, kifejezetten azzal a céllal, hogy egy szép vasárnap délelőtt felsétálhassunk rá. A felvezető út alig több, mint egy mérföld, viszont egybefüggő sziklaháton vezet. Az alján még fák is megkapaszkodnak, a tetején viszont már csak a büfé és a drótkötél pálya él meg. Meg természetesen a turisták, akik feljutottak. A kilátás szédületes minden irányban. A minden irány szó szerint értendő, a hegynyi kavics tetején körpanoráma várja a bámészkodni vágyót. A hegy egyik oldalán kisebb tavak füzére látszik, a másik oldalon az erdőktől körülvett Atlanta felhőkarcsolói magasodnak. A hegy aljában minden megtalálható, ami egy rendes amerikai család szórakozásához szükséges. Kalandpark, történelmi gőzvasút, malom, bánya, fedett híd és számtalan evő- és lakóhely. Van a tó túloldalán egy golfklub, igen rendes, tóra és hegyre néző vendéglővel, amit természetesen kipróbáltunk. Bár a kalandpark kimaradt, a kirándulás így is feledhetetlen volt.

Friday, October 29, 2010

CocaCola city


Az elmúlt hetet Atlantában töltöttem és miközben keményen (és eredményesen) dolgoztam, azért egy kis városnézésre is jutott idő. Ez különösen azért volt kellemes tevékenység, mert Péterrel együtt jártuk a várost, aki, tőlem teljesen függetlenül, az elmúlt két hetet szintén Atlantában töltötte, a matematika rejtelmeit kutatva. Atlanta csodálatos hely, ahol az égvilágon semmi nincs és mégis rengeteg a nézni való. Kicsivel Florida fölött van, ami annyit jelentett, hogy a hét végén 3o fok körüli hőmérsékletnek örülhettünk, szerdán pedig trópusi zivatart és 15 fokos lehülést hozott a hurrikán széle. A város leginkább a cégeiről nevezetes, itt van a CNN központja és a CocaCola is innen terjedt szét a világban.
A csodanedű méltó bemutatására külön épületet emeltek, ahol megtekintettük a cég történetét, megkóstolhattuk mind a 164 féle jelenleg forgalmazott CocaCola terméket és végignéztük az elmúlt ötven év legjobban sikerült CocaCola reklámjait. Az épületben volt egy képzőművészeti kiállítás, ahol komoly művészek három méteres CocaCola üvegeket dekoráltak ki mindenféle módon és egy gyártósort is felépítettek a nagyérdemű közönség kedvéért. Volt még CocaCola maci, aki a gyerekekkel kezett fogott, lehetett fényképezkedni és temérdek CocaCola feliratú dolgot vásárolni. Szóval nagyon amerikai a hely, de jól szórakoztunk. A CocaCola múzeummal szemben a tér túloldalán volt az Aquarium, hát oda is bementünk. Jól tettük. Mint utóbb kiderült jelenleg az atlantai az USA legnagyobb akváriuma. Volt külön cápa-cet-rája és egyéb nagy halak akváriuma, amely alatt üvegfolyosó húzódott, így a halakat alulról is megtekinthettük. Volt akvárium, amelynek a partja és a mélye egyaránt látható volt, ilyenben játszottak a tengeri vidrák, és úszkált az albino aligátor. A művízesésen halak ugráltak felfelé, az egyik alagútban pedig a korálszigetek világát élvezhettük a víz alatt szárazon.
A CNN studio meglátogatására néhány nappal később, egy trópusi zivatar kellős közepén került sor. A cipőm még két nappal később is csurgott az élményfürdő következtében. A stúdió egy épület belsejében van, ami eredetileg szállodának és vidámparknak készült. A szálloda most is működik, a vidámpark helyét pedig a stúdiók foglalják el. Így azután csöppet sem csoda, hogy a látogatás úgy kezdődik, hogy egy mozgólépcsőn felmegyünk a nyolcadik emeletre, ahol egy földgömb belsejébe érkezünk. A hangsúly az egy szócskán van, állítólag amerika leghosszabb mozgólépcsőjén utaztunk. A stúdiók úgy vannak kialakítva, hogy kívülről a csoportok be tudjanak nézni az élő adásba anélkül, hogy zavarnák azt. Az egyik sztár hírbemondó ki is integetett nekünk. Mindenütt csúcstechnológiával dolgoznak, a kamerákat robotok mozgatják. Egyszerre hét kamera dolgozik, ebből választja ki a szerkesztő az éppen adásban lévő képet. Kipróbálhattuk a kék falat, ami az időjárás térképet helyettesíti és láthatatlanná teszi azt az embert, aki kék ruhát visel. Láttuk a hírgyűjtők és producerek munkahelyét, legalább százan dolgoznak a nap minden percében azon, hogy megtalálják a világ legfrissebb, legérdekesebb témáit. Maga a CNN is több különböző csatornát takar, otthon Pesten mi a CNN International-t nézzük, mostani otthonunkban pedig a CNN Breaking News a kedvencünk, de 4 vagy 5 másik CNN adás is elérhető. Nemrég indítottak spanyol nyelvű hírcsatornát is. Különösen tetszett, hogy a müsorvezetők előtt ott van a számítógépük, amelyen a facebook-jukra jönnek az üzenetek, és erre ők néha az élő adásban reagálnak, illetve ennek megfelelően alakítják a hangsúlyokat. Sohasem gondoltam, hogy a CNN nemcsak élő, hanem interaktív adást is jelent ma már. Szóval itt is jól szórakoztunk. Maga a város egy jellegtelen, 5 milliós lakosú tipikus déli vidéki város. Alig van felhőkarcsolója, rengeteg a kertes ház, park és összességében nagyon kellemes, élhető hely, ahol remekül éreztük magunkat.

Thursday, October 21, 2010

Toastmasters

A minap megkérdezte a kollégám, hogy nem akarok-e toastmaster lenni. Mondtam, hogy dehogynem, bár nem tudom mi az. Első lépésként tudatlanságom teljes vértjében elmentem a Toastmaster klub soronkövetkező ülésére, amely a következőképpen zajlott. A teremben körbe rendezett asztalok, székek, középen pulpitus. Az elnök köszönti a mestereket, tagokat, vendégeket és ismerteti a napirendet, valamint a viselkedési szabályokat. A viselkedési szabályok egyszerűek. Mindenkit tapssal köszöntünk, aki a pulpituson megjelenik és tapssal búcsúztatjuk, amikor elmegy. Aki szót kapott, először köszönti az egybegyűlteket, majd ismerteti a mondanivalója tárgyát. A beszéd hosszát mérik, és az időmérő színes lapok segítségével mutatja, hogy mennyi idő telt el. A felkért beszédek időtartama 5 perc, a témafelelős által aznapra kijelölt témákban tartott ad hoc beszédek (ún. table topics) ideje 2 perc. A felkért beszédeket az értékelő értékeli, a többi beszéd nem kerül külön értékelésre, de a tagok titkos szavazással kiválasztják az aznapi legjobb beszélőt.
Az elnök először a tréfamesternek adta át a szót. A tréfamester minden alkalommal más, és önkéntesen vállalkozik a posztra. A feladata elsősorban az, hogy egy anekdotával megtörje a jeget, senkinek ne kelljen elsőként beszélnie. Már nem emlékszem mi volt a tréfa lényege, de az előadás nagyon jó volt, arányos, humoros és lekötötte a figyelmet. Ezután következett a szó felelős, aki felírta a nap szavát. A klubnap szava "elucidate", aminek a jelentését a szó felelős helyre kis beszédben el is magyarázta. Valami olyasmit jelent, hogy kifejteni. A szófelelős is minden alkalommal változik és a nap folyamán az újonnan tanult szót lehetőleg minden beszédbe bele kell szőni, minél többször. Ha meghalljuk a szót lelkesen tapsolunk és a számvevő húz egy strigulát. Éves verseny van, az győz, aki olyan szót talált, amit aznap a klubtalálkozón a tagok a legtöbbet használtak. A mostani alkalomra felkért beszéd témája, hogy higyjünk-e az UFO-ban. Az első beszéd nagyon szórakoztató volt, azt propagálta, hogy ne higyjünk, mert eléggé valószínűtlen, hogy valaki fényéveket repüljön ide, csak azért, hogy nézelődjön a kapcsolatteremtés szándéka nélkül. A második beszéd elmagyarázta, hogy az UFO mindenképpen létezik, hiszen minden valószínűség szerint van máshol is élet, és az csak természetes, hogy előbb-utóbb megpróbálja a többi élőlényt is felkeresni. Az időmérő elmondta, hogy a kitűzött öt perchez képest milyen hosszú volt a beszéd. A nyelv felelős méltatta a beszédekben fellelt nyelvi finomságokat, a nyögésfelelős pedig bemondta, hogy hányszor volt a beszédben izé, öh, és hasonlók. Az értékelő, a két segédértékelővel közösen 3-3 percben értékelte a beszédeket. Nagyon érdekes volt megfigyelni, hogy hogyan értékelnek anélkül, hogy az illetőt kritizálnák. Például a második beszélő járkált és ez tényleg elég zavaró volt. Az értékelő megemlítette tehát, hogy a beszédet úgy lehetne még jobbá tenni, ha a járkálás nem céltalan lenne, hanem minden érv kijelölne egy-egy geometriai pontot. Amikor új érv következik, a beszélő új helyre sétál, és ha visszahivatkozik egy korábbi érvére, akkor oda tud mutatni a korábbi helyre.
Az ad hoc beszédek nem egyszerűek, ezt tapasztalatból mondhatom. Nagyon nehéz rövid ideig beszélni úgy, hogy a történet arányos legyen és legyen mondanivalója is. Még nehezebb ugyanezt pontosan két percben megoldani. A 2 perc harminc másodperces időmmel a jobbak között voltam. Természetesen nagyon megdícsértek, hogy először vagyok itt és máris hozzájárulok a klubnap sikeréhez. Mindenkin találtak valami dícsérni valót és úgy láttam ez mindenkinek jól is esett, hiába tudta, hogy a dícséret itt alapszabály. Az esemény befejezéseként ismertette az elnök a különféle egyéb feladatokat, a kerületi verseny időpontját, a következő alkalomra önként jelentkezett feladatvállalókat, végül az értékelő értékelte a klubnapot és formálisan bezárta a rendezvényt.
Kicsit utána néztem a kérdésnek az angol Wikipédiában és kiderült, hogy a toastmasters mozgalom (Toastmasters International) világméretű, a célja a kommunikációs készségek javítása. A mozgalom a Smedley klubból nőtte ki magát, amit Smedley 1924-ben alapított California-ban. Jelenleg több, mint 25o.ooo tagja van, 1o8 országban. Van egy csomó segédanyaguk is, de az alapelv az, hogy önképzőkör jelleggel, a beszédet művelve tanul meg mindenki értelmes, nyelvileg helyes és érdekes beszédet mondani, hallgatni és értékelni.
Azt gondolná az ember, hogy ez nem olyan nehéz, pedig nem egyszerű. A blogírásnál például rendszeresen beleakadok abba, hogy a történetet jelen, vagy múlt időben kell-e elmesélni, egyesszám első személyben, általános alannyal, vagy netán személytelenül. Ekkor még nem is beszéltünk a helyesírási szabályokról (pl. California magyarul irandó-e, kell-e kötőjel a rag előtt) vagy a mondatok hosszáról. Mindenesetre amíg itt vagyok elmegyek az üléseikre, mégha kicsit furcsa is a formalizmus és az ülés szörnyen komolyan vevése (lehet, hogy ez is magyartalan?).
Végezetül, bár semmi köze nincs a történethez, felteszek egy képet. A fotótémát a legutóbbi kirándulásunkról haza jövet találtuk egy bolt kirakatában, aki a jó ízeken kívül azzal reklámozta magát, hogy a szag ingyen van.

Wednesday, October 13, 2010

Country zene

Chicago a fesztiválok városa. Minden hét végén van valamilyen fesztivál a Millennium parkban. A legutóbbi hét végére a country music fesztivál volt kisorsolva. Mivel az idő kellemesen meleg volt, rengetegen voltak. Tiszta majális hangulat, sörrel és virslivel. Még sötétedés után is tele volt a szabadtéri színpad (ami a képen látható, az maga a színpad, kivilágítva)és az előtte levő füves térség, az emberek élvezték a zenét, a kivilágítást.



Az előadás után mégegyszer megnéztük milyenek a felhőkarcolók a Bab tükrében, majd szépen haza ballagtunk a kivilágított városon át.

Marcinak szeretettel


Saturday, October 9, 2010

Mutter ohne Muti


Eljött a nagy nap, amikor Ricardo Muti Vezényli a Chicago-i filharmonikusokat, és Anne Sophie Mutter-rel Beethowen hegedű versenyt játszanak. A nagy nap eljött, de nem az öröm, hanem a csalódás napja lett. Nemcsak a mi csalódásunké, hanem egy egész koncertnyi emberé, sőt. A nép beözönlött a terembe, szmokingban, estélyi ruhában. A város színe java ott volt, hiszen ez volt a nyitó hangverseny. Eljött a kezdés időpontja, majd el is múlt. Negyedóra múlva megjelent az alapítvány elnöke, hogy várjunk türelemmel, mert szituáció van. Ez soha nem jelent jót, most sem jelentett. Újabb negyedóra múlva ismét kijött és elmondta, hogy a mester rosszul van és nem tudja vállalni a mai fellépést. A zenekar a koncertmester irányításával az eredeti darabok helyett egy könnyű Mozart művet fog előadni. Ne aggódjunk, a hegedűverseny meglesz, Mutter majd egyszerre vezényel és hegedül.
A hangverseny kétség kívül feledhetetlen volt. Feledhetetlenül rossz. Körülbelül, mint amikor egy próbát hallgat az ember. Az ütemet sikerült tartani, de ezzel be is fejeződött az összhang. Mindenki eljátszotta a maga szólamát, de az egész mégsem volt zene. Hiányzott belőle a dinamika, a csillogás a hangszerek együttes csodája. Anne Sophie Mutter az egyik legjobb ma élő hegedűs, egyetlen apró hibája van, vezényelni nem tud, bár ezt nem is állította soha. Így azután a Beethowen darab az unalmas és fakó zenekari részek és a brilliáns hegedű szólók váltakozásából tevődött össze. Nagyon megtapsoltuk, mert megrendítő volt az igyekezet, amivel mindenki helyett igyekezett helytállni és zenei élményt nyújtani.
Másnap az újság azt írta, hogy Muti minden hangversenyét lemondta az idei évben és haza ment Olaszországba emésztési panaszait kezeltetni. Jobbulást neki, de azét a fene egye meg.

Sunday, October 3, 2010

Tudomány és technika


Szombaton esős nap lévén a fedett programokat preferáltuk, ezért elmentünk múzeumba. Az U-505 német tengeralattjáró a tenger réme volt a 2. világháborúban, 11 sikeres támadása volt mire Daniel Gallery kapitány hajója a Chatelain tengeri bombával harcképtelenné tette és megadásra kényszerítette, majd Bermudára vontatta tanulmányozni.
A következő állomás az időjárás terem volt, ahol a villámokat, hullám interferenciákat, lavinák keletkezését lehetett tanulmányozni. A képen látható kerék homokkal van töltve, és a forgás sebességétől függően lehetett különböző hó(homok)görgeteget előállítani.

Kedvencem a tornádó csináló készülék volt. Alulról vízpárát fújtak be és két oldalról ventilátorokat telepítettek a falra. Ha ügyesen mozgatta őket az ember, pillanatok alatt kialakult a jellegzetes tornádótölcsér. Lehetett szimulátorokkal játszni, ahol a viharfigyelő team tagjaként kellett méréseket végezni és elemezni.
Volt még mindenféle fénytörés, villám és cunami modellező medence is.


A következő állomás a gőzmozdonyok, vasútmodellek, repülők terme volt. Láttuk az első amerikai posta repülőgépet, spitfire-t, egy német stukát és bemehettünk egy Boeing 727-es pilóta fülkéjébe. A terem galériáján az emberi test és érzékelés volt a téma.
Az egyik nagy kedvencem az a számítógép volt, amelynek a képernyőjén levő ember annál jobban nevetett, minél gyorsabban mozogtam előtte. Ha álltam, akkor csak mosolygott. A gyerekek pedig legszívesebben egy vetítővászon előtt rohangásztak, ahol az alakjuk követte őket sok példányban és nagyon vicces interferenciákat lehetett előidézni, amikor az ember visszafelé átgyalogolt önmagán.

Saturday, October 2, 2010

Kulcskérdés


Hétfőn megérkezett Peti Chicago-ba, de természetesen én ekkor Racine-ben voltam, ahol az ügyfél mellett megtekintettem egy Wright által tervezett gyárépületet is. Szépen elrendeztem, hogy a portás az útlevél bemutatása ellenében Péternek odaadja a kulcsot és felviszi a lakásba. Békésen tárgyalok az ügyfélnél, amikor jön az üzenet, sürgősen hívjam fel. Kiderült, hogy nincs kulcs és most ugyan Peti bent van a lakásban, de ha egyszer kimegy nem fog tudni visszamenni. Amerikai szobafogság. Én állítom, hogy kulcs a portásnál, portás állítja, hogy üres a sárga boríték. Péter pedig nemcsak okos, de értelmes is tud lenni néha (idézet a Zsurzs Éva által rendezett Zebegényiek c. filmből). Így hát a parttalan vita helyett inkább felhívta a bérbeadó céget, hogy hol a kulcs. Kiderült, hogy amikor legutóbb a lakásban voltak valamit javítani elvitték, de nem hozták vissza. A kulcskérdés tehát megoldódott, és még egy nagy csokor virág is várt az asztalon, mikor haza értem.

Botanikus kert


Gondoltam itt az idő kipróbálni az amerikai vonatot és meglátogatni a chicago-i botanikus kertet, amely természetesen nem Chicago-ban van, hanem attól 2o mérfölddel északabbra Glencoe-ban. A park százötven hektáron fekszik, és több különböző kertet rejt magában. Az örökség kert az első botanikus kertre emlékezik, amelyet 145o körül csináltak Padovában. Van rózsakert, japán kert, vizi kert, préri kert, angol kert, bonsai kiállítás és még sok más. A gyönyörű napsütés is sokat segített abban, hogy a kert a legszebb őszi színeit mutassa. A helyi folyót terelték el úgy, hogy kis szigetek keletkezzenek, amelyeket hidak kötnek össze. A bejárás ingyenes, sokan jöttek biciklivel, vonattal. A vonat hatalmas, mint minden itt Amerikában. Emeletes is, de az emelet nem teljes, inkább galériának mondanám. Egy biztos, kövér embernek esélye sincs felmenni a csigalépcsőn, de nem is férne be a fenti ülésbe. A kalauz lent megy végig a kocsin és a fenti utasok a korlát bizonyos pontjára odacsíptetik a jegyüket. Ha pedig jegyet vesznek, a kalauz felnyúl, ők lenyúlnak és boka magasságban megköttetik az üzlet. A csomagok helye középen van,a felső galéria magasságában. Alacsony ember ne kisérletezzen, úgysem fogja felérni. A vonat bizonyos számú biciklit is elvisz, nekik külön helyük van. A végállomás, ahol én is leszálltam, egy irodaház földszintjét és alaksorát foglalja el a belváros kellős közepén, a föld alatt.

Friday, October 1, 2010

A királynő ajándéka


Chicago 1871-ben tűzvész áldozata lett. Az akkor ötvenezer fős város porig égett, mivel az erős szél miatt nem tudták a tüzet eloltani. A városi hagyomány egy tehenet okol az egészért, aki fejés közben felrúgta a lámpát, ettől lángra kapott az istálló és a tűz átterjedt a házra, az utcára, a városra.
Az angol királynő halotta, hogy volt alattvalói milyen szerencsétlenül jártak és úgy érezte nem hagyhatja őket magukra a bajban. Fogta tehát és küldött nekik 15.ooo kötet könyvet. A városban akkoriban tizenötezer írástudó sem akadt, arról nem is beszélve, hogy először is épületek kellettek, amiben lakni lehet. Nyögtek tehát a királynői áldás alatt, de néhány év múlva eljutottak odáig, hogy megtanácskozzák a dolgot: ha már vannak könyveik építeni kellene egy könyvtárat, nehogy a királynő megsértődjön. Létrehozták a könyvtár bizottságot, amely egy harminc oldalas pályázatot írt ki könyvtár tervezésre. A feltételek olyan részletesek voltak, hogy kiterjedtek az ablakkeretek anyagára (vas legyen, nehogy leégjen), de arra is, hogy a falak erősítésére acélt nem szabad használni, mert ki tudja mennyire időtálló ez az új anyag.
Az új épületnél fontos szempont volt, hogy ne legyen éghető, így például a falakat selyem tapéta helyett márvány borítással látták el. Így viszont sikerült egy annyira nehéz épületet megálmodni, hogy több, mint háromezer szálfát kellett leverni cölöpként az ősi gleccsertó medrébe, hogy megtartsa. A stílussal is akadtak gondok. A bizottság konzervatív tagjai nem szerették az fiatal építész nemzedék (Wright, Sullivan) új elképzeléseit, ezért elhatározták, hogy az európai múltból merítenek. Mindenhonnan egy kicsit. Így lett a könyvtár, ma a Kultúra Háza, egy kicsit görögös, egy kicsit kupolás, helyenként barokk, helyenként reneszánsz. Ráadásul a polgárháború veteránjai is helyet követeltek maguknak, és a szövetségi kormány a könyvtár telkét adta oda nekik, ahol ekkor már javában folyt az építkezés Illionis állam engedélyével. Hosszú pereskedés végén a veteránok örökös bérletbe megkapták az egyik szárnyat, amelyet ezekután harci díszítésekkel és fegyver tárlókkal láttak el, ahol a polgárháborús emlékeket állították ki.
Végül is értékesnek és időtállónak bizonyult a királynői ajándék, hiszen az épület Chicago egyik jelképe lett.

Saturday, September 25, 2010

Pedway a földalatti város

A pedway Chicago város válasza a télre. Ugyanis itt nem ritka, hogy akkora a hó, hogy nem lehet közlekedni. Éppen ezért a nagyobb kormányépületeket, hivatalokat a föld alatt összekötötték egy gyalogos alagút hálózattal. Ehhez hamarosan csatlakoztak irodaházak, bevásárló központok. Ma már egész labirintus van, boltokkal, vendéglőkkel, szolgátató központokkal. Akár az egész telet nyugodtan el lehet tölteni a föld alatt. A pedway jellege aszerint is változik, hogy ki és mikor építette. A városháza alatti rész hideg, kopott és sötét a Hyatt alatt pedig luxus fodrászat és ír kocsma működik. A Michigan vasútállomás is lekerült a föld alá, nem beszélve az L piros és kék vonaláról. Egyes részeken az irodaház részévé vált a földalatti rendszer, fel lehet látni a lobbyba, az emeletekre. A belvárosi parkolóházak többsége is megközelíthető az alagút rendszeren. A blog végén pedig álljon itt egy Picasso szobor amelyet a mester egy hölgyről mintázott.

Wednesday, September 22, 2010

Baseball





A mai belső megbeszélés utolsó napirendi pontjaként a "Law Enforcement Appreciation Day" (Rendőrség Napja) szerepelt. Mint utóbb kiderült, ez a baseball meccs fedőneve volt, ahová a kollégákkal együtt mentünk. Bár az elnevezés nem volt teljesen helytálló, a rendőrönek inkább csak terelgetni kellett a szurkolókat nem fegyelmezni. Először minden rendes szurkoló, mi is, a kocsmába igyekezett. Itt megitta az első két sörét (vagy legalábbis azt, amit itt annak hívnak) jót beszélgetett azután eldöntötte, hogy kér-e még egy sört vagy azt inkább már a stadionban veszi meg. Az, hogy a meccs közben elkezdődött senkit nem zavart, hiszen marad még belőle hátra bőven akkor is, amikor odaérünk. Délután mindenesetre kinyomtattam a Wikipédia vonatkozó részét, úgyhogy elméleti tudással felvértezve mehettem életem első meccsére. Azután kiderült, hogy a szabályok még ennél is egyszerűbbek. Először is, fölösleges állandóan a pályát bámulni, mert akkor esetleg kimaradsz a körülötted zajló társasági életből és még a hot dog kecsöpje is rossz helyen landolhat. Úgyhogy jobb, ha az ember a lelátón zajló eseményekre koncentrál, egészen addig, amig meg nem hallja az össznépi felhördülést. Ez többnyire azt jelenti, hogy az ütőjátékosnak (batter) sikerült beleütnie a dobójátékos (pitcher) által felé hajított labdába. Ekkor lélegzetet visszafojtva várjuk, hova esik a labda. Ha játéktéren belülre, akkor nagy futkosás kezdődik, és mi máris örülhetünk, mert akárki kapja a pontot a játék érdekes, hiszen végre történt valami. Ha a kollégák állva tapsolnak és kiabálnak, ez annyit tesz: a mi csapatunké a pont. Azt, hogy ki is a mi csapatunk, nem mindig egyszerű eldönteni. A Cubs (nekik kellene drukkolni) fehér szerelésben játszott sötétkék sapkával, a Giants pedig az előbbitől alig eltérő, de szürkének mondott szerelésben volt, feket sapkával. Mindegy, lényeg a futás és a lelkesedés. A stadion is számos érdekességgel szolgál. A kijelzője például régi, hagyományos kijelző, egy ember áll mögötte, aki a megfelelő betűket, számokat rakosgatja. Le akarták cserélni kivetítősre, de a szurkolók nem engedték.
A stadion hatalmas (bár az itteniek szerint ez amerikai mértékkel mérve kicsi) és szemmel láthatóleg nem fért el a rendelkezésére álló helyen. A problémát az építők úgy oldották meg, hogy a szomszéd utca házainak a tetején folytatták a lelátókat. Ma ezek a legdrágább helyek. Az időzítés is rendkívül fontos, mert a magasvasút attól nem jár sűrűbben, hogy meccs van. Tehát jól meg kell saccolni, hogy pontosan két perccel a meccs vége előtt menjen el az ember. Ha pechje van és sok van még hátra (ezt előre sosem lehet tudni) akkor esetleg lemarad valami jóról. Ha meg véletlenül véget ér a meccs, akkor legalább félórán át lehetetlen kijutni a stadionból, de minek is, a vonatra úgysem lehet felférni.

Tuesday, September 21, 2010

Huszonegyedik század

A minap vártam a buszra és tanulmányoztam a megálló táblát. Találtam egy feliratot, amely megadta a megálló számát és arra ösztönzött, hogy küldjek egy sms-t a buszmegálló és a buszvonal számával, és akkor megtudom mikorra ér oda a megállóba a következő busz. És lőn. A http://www.ctabustracker.com/bustime/home.jsp weboldalon bárki megnézheti, hogy melyik busz merre jár és mikor ér oda. Természetesen a szolgáltatás mobil telefonról is elérhető, sőt lehet saját beállításokat csinálni és akkor egy gomb megnyomása elegendő a busz várható érkezési idejének kitalálásához. A rendszer úgy működik, hogy a buszokat ellátták GPS-szel és így mindig pontosan tudni lehet merre vannak. Ami csúcsforglom idején határozottan nagy előny.

Sunday, September 19, 2010

Rivercruise


A verőfényes napsütés ismét turistát csinált belőlem, elmentem hajózni a Chicago folyóra. A folyó igen jól választotta meg a helyét (vagy a város az övét) mert két ágra szakadva tökéletesen keresztbe vágja a belvárost. Így azután hajón ülve mindent meg lehet nézni, amit ötven emeletnél magasabb. Ráadásul az építők arról is gondoskodtak, hogy jól elkülöníthető sítlusú épületek álljanak egymás mellett pusztán azért, hogy jól el lehessen magyarázni a felhőkaprcolóépítés korszakait. A huszas években kezdődött, a klasszikus stílussal, ilyen a Wrigley house vagy a Chicag Tribune épülete. A lényege az, hogy klasszikus elemeket (stukkó, tympanon, oszlopfők) használnak fel az épület díszítésére. A Tribune épületének tetején egy egész gótikus katedrális torony van. A következő stílus az art nuovo volt, némi fémes beütéssel. Ezután, vagy inkább ezzel egyidőben jött a prairie stílus, majd a nemzetközi (kocka alak, csupa üveg), végül a postmodern. A mai felhőkarcolók a változatosságra törekszenek, ma már csak úgy adnak építési engedélyt, ha a torony különböző részei eltérő magasak és az alján pláza, vagyis egy alacsony, néhány emeletnyi, elnyúló épületrész van. Így világosabb marad az utca, és a plázába üzletek költöznek. A Sears tornyot is megnéztük, közelről és távolról is (lásd a képen). Amikor az idegenvezető már sehogy sem tudta kifejezni hihetetlen nagyságát, azt mondta olyan nagy, hogy külön irányító száma van.
Délután a Jackson parkot látogattam meg. Ide még vissza kell jönni, mert a technikai múzeum csodákat ígér. Mindenesetre a japán kert is szép volt és a tóra is gyönyörű kilátás nyílott. Ja, meg itt lakott az Obama család.

Innen visszamentem a Millennium parkba, mert Riccardo Muti és a zenekar annak örömére, hogy az idei évadtól ő lett a Chicagoi filharmonikusok vezető karmestere, hatalmas szabadtéri koncertet adott. Nagy élmény volt, legalább tízezer ember, zászlók, himnusz, ováció, tüzijáték. És persze játszottak is néhány művet. A szabadtéri színpadnak megdöbbentően jó az akusztikája, én meg ügyesen előre furakodtam és elég jó helyet sikerült elcsípnem (bizonyíték a fényképen igen jól kivehető karmester). A hangversennyel egybekötött népünnepély kb. négy órán át tartott kis megszakításokkal. Most már tudom miért kellett Chicago-ba jönnöm.