A minap megkérdezte a kollégám, hogy nem akarok-e toastmaster lenni. Mondtam, hogy dehogynem, bár nem tudom mi az. Első lépésként tudatlanságom teljes vértjében elmentem a Toastmaster klub soronkövetkező ülésére, amely a következőképpen zajlott. A teremben körbe rendezett asztalok, székek, középen pulpitus. Az elnök köszönti a mestereket, tagokat, vendégeket és ismerteti a napirendet, valamint a viselkedési szabályokat. A viselkedési szabályok egyszerűek. Mindenkit tapssal köszöntünk, aki a pulpituson megjelenik és tapssal búcsúztatjuk, amikor elmegy. Aki szót kapott, először köszönti az egybegyűlteket, majd ismerteti a mondanivalója tárgyát. A beszéd hosszát mérik, és az időmérő színes lapok segítségével mutatja, hogy mennyi idő telt el. A felkért beszédek időtartama 5 perc, a témafelelős által aznapra kijelölt témákban tartott ad hoc beszédek (ún. table topics) ideje 2 perc. A felkért beszédeket az értékelő értékeli, a többi beszéd nem kerül külön értékelésre, de a tagok titkos szavazással kiválasztják az aznapi legjobb beszélőt.
Az elnök először a tréfamesternek adta át a szót. A tréfamester minden alkalommal más, és önkéntesen vállalkozik a posztra. A feladata elsősorban az, hogy egy anekdotával megtörje a jeget, senkinek ne kelljen elsőként beszélnie. Már nem emlékszem mi volt a tréfa lényege, de az előadás nagyon jó volt, arányos, humoros és lekötötte a figyelmet. Ezután következett a szó felelős, aki felírta a nap szavát. A klubnap szava "elucidate", aminek a jelentését a szó felelős helyre kis beszédben el is magyarázta. Valami olyasmit jelent, hogy kifejteni. A szófelelős is minden alkalommal változik és a nap folyamán az újonnan tanult szót lehetőleg minden beszédbe bele kell szőni, minél többször. Ha meghalljuk a szót lelkesen tapsolunk és a számvevő húz egy strigulát. Éves verseny van, az győz, aki olyan szót talált, amit aznap a klubtalálkozón a tagok a legtöbbet használtak. A mostani alkalomra felkért beszéd témája, hogy higyjünk-e az UFO-ban. Az első beszéd nagyon szórakoztató volt, azt propagálta, hogy ne higyjünk, mert eléggé valószínűtlen, hogy valaki fényéveket repüljön ide, csak azért, hogy nézelődjön a kapcsolatteremtés szándéka nélkül. A második beszéd elmagyarázta, hogy az UFO mindenképpen létezik, hiszen minden valószínűség szerint van máshol is élet, és az csak természetes, hogy előbb-utóbb megpróbálja a többi élőlényt is felkeresni. Az időmérő elmondta, hogy a kitűzött öt perchez képest milyen hosszú volt a beszéd. A nyelv felelős méltatta a beszédekben fellelt nyelvi finomságokat, a nyögésfelelős pedig bemondta, hogy hányszor volt a beszédben izé, öh, és hasonlók. Az értékelő, a két segédértékelővel közösen 3-3 percben értékelte a beszédeket. Nagyon érdekes volt megfigyelni, hogy hogyan értékelnek anélkül, hogy az illetőt kritizálnák. Például a második beszélő járkált és ez tényleg elég zavaró volt. Az értékelő megemlítette tehát, hogy a beszédet úgy lehetne még jobbá tenni, ha a járkálás nem céltalan lenne, hanem minden érv kijelölne egy-egy geometriai pontot. Amikor új érv következik, a beszélő új helyre sétál, és ha visszahivatkozik egy korábbi érvére, akkor oda tud mutatni a korábbi helyre.
Az ad hoc beszédek nem egyszerűek, ezt tapasztalatból mondhatom. Nagyon nehéz rövid ideig beszélni úgy, hogy a történet arányos legyen és legyen mondanivalója is. Még nehezebb ugyanezt pontosan két percben megoldani. A 2 perc harminc másodperces időmmel a jobbak között voltam. Természetesen nagyon megdícsértek, hogy először vagyok itt és máris hozzájárulok a klubnap sikeréhez. Mindenkin találtak valami dícsérni valót és úgy láttam ez mindenkinek jól is esett, hiába tudta, hogy a dícséret itt alapszabály. Az esemény befejezéseként ismertette az elnök a különféle egyéb feladatokat, a kerületi verseny időpontját, a következő alkalomra önként jelentkezett feladatvállalókat, végül az értékelő értékelte a klubnapot és formálisan bezárta a rendezvényt.
Kicsit utána néztem a kérdésnek az angol Wikipédiában és kiderült, hogy a toastmasters mozgalom (Toastmasters International) világméretű, a célja a kommunikációs készségek javítása. A mozgalom a Smedley klubból nőtte ki magát, amit Smedley 1924-ben alapított California-ban. Jelenleg több, mint 25o.ooo tagja van, 1o8 országban. Van egy csomó segédanyaguk is, de az alapelv az, hogy önképzőkör jelleggel, a beszédet művelve tanul meg mindenki értelmes, nyelvileg helyes és érdekes beszédet mondani, hallgatni és értékelni.
Azt gondolná az ember, hogy ez nem olyan nehéz, pedig nem egyszerű. A blogírásnál például rendszeresen beleakadok abba, hogy a történetet jelen, vagy múlt időben kell-e elmesélni, egyesszám első személyben, általános alannyal, vagy netán személytelenül. Ekkor még nem is beszéltünk a helyesírási szabályokról (pl. California magyarul irandó-e, kell-e kötőjel a rag előtt) vagy a mondatok hosszáról. Mindenesetre amíg itt vagyok elmegyek az üléseikre, mégha kicsit furcsa is a formalizmus és az ülés szörnyen komolyan vevése (lehet, hogy ez is magyartalan?).
Végezetül, bár semmi köze nincs a történethez, felteszek egy képet. A fotótémát a legutóbbi kirándulásunkról haza jövet találtuk egy bolt kirakatában, aki a jó ízeken kívül azzal reklámozta magát, hogy a szag ingyen van.
Ez tetszik! Bizony nagyon nehéz röviden, érthetően és az időt betartva beszélni.
ReplyDeleteIdőm jelentős része avval telik el, ha közösen írunk egy anyagot, akkor egyeztetem az időket és húzom ki a szóismétléseket.
Érdekes, hogy ilyenre időt szakítanak az emberek. A siker kulcsa a nyitottság és az értékelők profizmusa.
Utána fogok nézni ennek az egésznek